Montaż Monitoringu GPS w transporcie a przestrzeganie przepisów

Montaż Monitoringu GPS w transporcie a przestrzeganie przepisów Poprzedni wpis Monitoring maszyn... Następny wpis Korzyści związane z...

Montaż Monitoringu GPS w transporcie a przestrzeganie przepisów

Monitoringu GPS używają najczęściej firmy transportowe oraz handlowe. Jest to niezbędne urządzenie, jeśli chcemy mieć pod kontrolą całą flotę oraz badać na bieżąco wydajność pracy. Jednak zanim zdecydujemy się na nowoczesny monitoring pojazdów, musimy zapoznać się z przepisami, które są z nim związane.

Określenie celu monitoringu

Instalacja o monitoringu GPS w samochodzie musi posiadać uzasadnienie montażu. Celem monitoringu  jest kontrola pracodawcy nad czasem i jakością pracy. Dodatkowo system GPS zapewnia komfort i bezpieczeństwo pracownika. Kodeks pracy przewiduje montaż monitoringu GPS w celu zapewnienia właściwego użytkowania samochodów np. zgodnie z eco drivingiem oraz kontrolę przebytych tras przez pracowników i optymalizację.

Świadomość pracownika monitorowania pojazdu

Zwykłe poinformowanie pracownika o monitoringu niestety nie wystarczy. Pracodawca musi uzyskać zgodę od pracownika w przypadku, kiedy kontrola obejmuje czas pracy włącznie z czasem po pracy oraz przerwami. Brak informacji o monitoringu GPS może naruszyć prywatność pracownika poprzez zbieranie i przetwarzanie danych lokalizacyjnych. W zgodzie wszystkie te elementy muszą być wyraźnie zaznaczone i potwierdzone przez pracownika. Jeżeli natomiast kontrola dotyczy wyłącznie pełnienia obowiązków służbowych bez przerw i czasu po pracy — zgodna nie jest wymagana.

Zbieranie danych lokalizacyjnych

Dane geolokalizacyjne związane są z danymi osobowymi, dzięki którym można dokonać identyfikacji konkretnej osoby. Monitoring GPS dozwolony jest jedynie podczas pracy, poza godzinami jest on zakazany (z wyjątkiem wyrażenia zgody przez pracownika na kontrolę). Monitoring GPS może dostarczać odpowiednich informacji w zależności od trybu, który ustawimy: służbowy lub prywatny.

Czy montaż monitoringu GPS się opłaca?

Jeżeli chcemy mieć pod kontrolą naszych pracowników oraz rozsądnie dysponować czasem i badać wydajność pracy — monitoring GPS pojazdów w transporcie jest niezbędny! Fleet-pro jest firmą, która oferuje instalację monitoringu GPS w Bydgoszczy — wieloletnie doświadczenie oraz niezawodna wiedza pozwolą na sprawny montaż nowoczesnego monitoringu.