Na czym polega eco-driving?

Na czym polega eco-driving? Poprzedni wpis O monitoringu sprzętu... Następny wpis Legalizacja tachografu –...

Na czym polega eco-driving?

Mniejsze zużycie paliwa podczas jazdy wpływa nie tylko na zwiększenie stanu naszego konta i grubości portfela, ale również poprawę kondycji naszej planety i pojazdu. W myśl tych korzyści warto stosować się do zasad wprowadzonych przez eco-driving, czyli sposób jazdy mający na celu redukcję ilości paliwa potrzebnego do pokonania określonej trasy. Dowiedz się, czym jest, jakie są jego główne założenia oraz dlaczego warto stosować eco-driving.

Założenia eco-driving

Eco-driving to styl prowadzenia pojazdu z założeniami ekonomicznej jazdy. Pozwala on na pokonanie trasy w szybkim czasie, przy jednoczesnej oszczędności paliwa oraz kontroli nad bezpieczeństwem kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Łączy się bezpośrednio z postawą osoby kierującej pojazdem, jego świadomym prowadzeniu z zachowaniem szacunku do pojazdu i osób na drodze

Jak jeździć eco?

Eco-driving skupia się w dużej części na optymalizacji zużycia paliwa. Można to uzyskać poprzez między innymi:

  • wcześniejsze zwolnienie na czerwonym świetle,
  • hamowanie silnikiem przy optymalnych obrotach,
  • płynne wytracanie prędkości.

Niezwykle ważne jest także dbanie o styl jazdy, myślenie przyszłościowe, regularne kontrolowanie stanu i jakości oleju silnikowego czy przyspieszanie przy optymalnym wykorzystaniu mocy silnika.

Konfiguracje eco-driving

Zasad związanych z eco-driving możemy trzymać się na co dzień, istnieją jednak dodatkowe możliwości konfiguracji pojazdów dodatkowo je wspomagające. Stosowane mogą być zarówno w pojazdach transportu ładunku, jak i osób, niezależnie od rodzaju zastosowanego silnika. Dodatkowo warto wspomnieć również o systemach monitorowania stylu jazdy, które obserwują parametry związane z eksploatacją silnika, płynnością jazdy czy unikanie gwałtownych manewrów i stosowanie się ograniczeń prędkości. Przesyłane na bieżąco informacje są w stanie w czasie rzeczywistym informować kierowcę o tym, co powinien on poprawić w swojej jeździe tak, aby stosować bardziej ekonomiczne zachowania.