Firma transportowa prowadzona w mądry sposób jest w stanie przynosić wysokie korzyści. Aby tak się jednak stało, warto zainteresować się tematem, jakim jest optymalizacja kosztów. Wprowadzenie kilku zasad w działalności może znacząco podnieść jej rentowność, a co za tym idzie obniżyć wydatki właścicieli. Poznaj kilka zasad, które pomogą w osiągnięciu tego celu.
OPTYMALIZACJA ZUŻYCIA PALIWA
Olbrzymią część kosztów działalności przedsiębiorstwa transportowego stanowią wydatki na paliwo. O ile na jego cenę właściciel nie ma wpływu, to na optymalizację jego zużycia już tak. Świadoma jazda w myśl zasad ekonomicznej jazdy może znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów. Dobrym rozwiązaniem może okazać się szkolenie pracowników z tego zakresu i kontrola nad przestrzeganiem wdrożonych zasad.
SONDY PALIWA I MONITORING GPS
Technologie te pozwalają na zachowanie pełnej kontroli nad ilością paliwa w zbiorniku. Pozwala w czasie rzeczywistym określić to, kiedy paliwo było tankowane i do jakiego stanu, ile aktualnie jest go w zbiorniku i to niezależnie od tego, czy silnik jest włączony. To świetna opcja dla firm transportowych, niezależnie od liczby pojazdów oraz kierowców. Uzyskane wyniki pozwolą na analizę kosztów związanych ze zużyciem paliwa oraz ich optymalizację.
REDUKCJA PUSTYCH PRZEBIEGÓW
Optymalizacja kosztów nie może obejść się bez odpowiedniej logistyki transportu. Jednym z jej założeń jest niwelacja pustych przebiegów, czyli długich odcinków bez załadunku. Taka sytuacja nie przynosi zysków przy generowaniu wysokich kosztów, dlatego należy ich unikać i szukać zleceń w celu ich usunięcia.
KOSZTY SERWISU ORAZ NAPRAW
Wbrew pozorom częsty serwis pojazdów transportowych nie podnosi kosztów związanych z utrzymaniem pojazdów. Szybsze wykrycie usterki i jej usunięcie nierzadko pozwala uniknąć poważnych i kosztownych napraw, umiejących poważnie naruszyć budżet właściciela pojazdu. Dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo kierowcy oraz ładunku. Z tego powodu warto przeprowadzać regularne kontrole ich stanu w profesjonalnych serwisach.